Запорожский Городской Союз Предпринимателей "Ника"

Главная » 2013 » Январь » 2 » Приватному підприємцю-єдиннику на замітку.
18:06
Приватному підприємцю-єдиннику на замітку.

Приватному підприємцю-єдиннику на замітку.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що передбачає заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (гл.1 розділу ХІV Податкового кодексу України – далі ПКУ).

Фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Порядок обрання спрощеної системи оподаткування регламентується ст.298 ПКУ, відповідно до  пп.298.1.1 п.298.1 якої для обрання спрощеної системи оподаткування підприємець подає до органу ДПС заяву.

Новації для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку запроваджені Законом №5083-VI в частині застосування спрощеної системи оподаткування.

Зміни розширили коло фізичних осіб підприємців – платників єдиного податку за рахунок введення п’ятої групи. Також надано право платникам єдиного податку третьої групи у разі перевищення встановленого обсягу доходу (3 млн. грн.) залишитися платниками єдиного податку за умови переходу до п’ятої групи.

Отже, тепер для фізичних осіб-підприємців встановлено чотири групи платників єдиного податку: перша, друга, третя та п’ята. 

Умови здійснення підприємницької діяльності та обмеження для кожної з цих груп

(п.291.4 ст.291 ПКУ):

§ перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень;

§ друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої або п'ятої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для таких груп;

§ третя група - фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб;

обсяг доходу не перевищує 3000000 гривень;

§ п'ята група - фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб;

обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень.

 

Ставки єдиного податку для 1-3 та 5 груп (ст.293 ПКУ):

§ для першої групи – у межах від 1 до 10% розміру мінімальної заробітної плати;

для другої групи – у межах від 2 до 20% розміру

§ мінімальної заробітної плати;

§ для третьої групи – у разі сплати ПДВ – 3 % доходу;

§ для третьої групи – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку – 5% доходу;

§ для п’ятої групи –  у разі сплати ПДВ – 7% доходу;

§ для п’ятої групи – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку – 10 % доходу.

Крім того, згідно з п.293.4 ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої і п'ятої груп у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 1, 2, 3 і 5 п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

 

Зміна ставок єдиного податку

 

Чи мають право фізичні особи-платники єдиного податку третьої або п’ятої групи протягом року змінити ставки єдиного податку?

 

Статтею 293 Податкового кодексу встановлено ставки єдиного податку для платників цього податку, п. 293.3 якої передбачено, що відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі:

 

Ø     для третьої групи платників єдиного податку:

3% доходу — у разі сплати ПДВ згідно з цим Кодексом;

5% доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку;

Ø     для п’ятої групи платників єдиного податку:

7% доходу — у разі сплати ПДВ згідно з Кодексом;

10% доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

 

Згідно з пп. «б» пп. 4 п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу ставку єдиного податку, визначену для третьої групи у розмірі 3%, а для п’ятої групи — 7%, може бути обрано, зокрема, платником єдиного податку, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5 або 10%, у разі добровільної зміни цієї ставки шляхом подання відповідної заяви не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому застосовуватиметься нова ставка, та реєстрації такого платника єдиного податку платником ПДВ у порядку, встановленому розділом V цього Кодексу.

У разі анулювання реєстрації платника ПДВ у порядку, встановленому розділом V Податкового кодексу, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5 або 10% або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ (пп.5 пп.293.8 ст.293 Податкового кодексу).

Таким чином, фізичні особи — платники єдиного податку третьої або п’ятої групи, які обрали ставку єдиного податку в розмірі 5 чи 10%, мають право протягом року змінити ставку єдиного податку: третя група (5%) — на ставку єдиного податку в розмірі 3%, п’ята група (10%) — на ставку в розмірі 7% за умови реєстрації таких платників платниками ПДВ.

Крім того, фізичні особи — платники єдиного податку третьої або п’ятої груп, які є платниками ПДВ і обрали ставку єдиного податку в розмірі 3 чи 7% відповідно, також мають право протягом року змінити ставку єдиного податку: третя група (3%) — на ставку єдиного податку в розмірі 5%, п’ята група (7%) — на ставку в розмірі 10% за умови анулювання такими платниками свідоцтва платника ПДВ у порядку, встановленому Податковим кодексом.

 

Застосування спрощеної системи оподаткування, звільняє фізичних осіб – підприємців від обов’язку нарахування та сплати низки податків і зборів

Пунктом 297.1 ст.297 ПКУ визначено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:

Ø     податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані згідно з главою 1 розділу ХІV цього Кодексу;

Ø     податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену пп. 1 пп. 293.3.1 п. 293.3 або пп. 1 пп. 293.3.2 п. 293.3 ст. 293 цього Кодексу;

Ø     податку на прибуток підприємств;

Ø     земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності;

Ø     збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності;

 

Корисна інформація

Мінімальна заробітна плата (у місячному розмірі)

Термін дії

Розмір, грн.

01.01.2013 – 30.11.2013

1147

01.12.2013 - 31.12.2013

1218

 

 

Просмотров: 2923 | Добавил: kolyaka | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Суббота, 17.04.2021, 11:16
Приветствую Вас Гость

Поиск

Календарь

«  Январь 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Архив записей

Наш опрос

Оцените мой сайт
Всего ответов: 52

Друзья сайта

 • Асамблея ГО МСБУ
 • Политическая партия "Новая жизнь"
 • Верховна Рада України
 • Офіційний портал Запорізької міської влади
 • ТОВАРИСТВО ПІДПРИЄМЦІВ "КРАЙ"
 • Статистика


  Онлайн всего: 1
  Гостей: 1
  Пользователей: 0